
Vi bägge är riktiga suckers för bananbröd och har länge letat efter ett gott recept som är saftigt, sött, nyttig(are) med en knaprig yta. Efter att experimenterat med lite olika ingredienser och recept tycks vi hittat den bästa mixen.
(För er som inte äger en stavmixer eller dylikt rekommenderar vi att köpa dadelsirap istället för färska dadlar. Dadelsirapen brukar vanligtvis stå vid hyllan "all världens mat" i välsorterade matbutiker)
Ingredienser: (1 limpa)
3 mogna bananer plus en för garnering
4 ägg
7 färska dadlar (urkärnade) går även med 4 msk dadelsirap
2.5 dl valfritt mjöl (t ex. mandel, kokos, glutenfritt eller vetemjöl)
2 msk smält kokosolja
2 dl kokos
2 tsk bakpulver
2 krm salt
valnötter för garnering
Gör såhär:
1. Sätt på ugnen på 180°. Mixa sedan bananer och dadlar i en bunke med hjälp av en stavmixer, tillsätt därefter resten av ingredienserna och blanda till en jämn smet.
2. Smöra eller klä en brödform med bakplåtspapper, häll i smeten i formen och skiva sedan en banan på längden och lägg uppe på smeten. Krossa lite valnötter och toppa uppe på brödet.
3. In i mitten av ugnen i ca 45-50 min tills brödet har en gyllenbrun färg. Låt brödet svalna något innan servering.